Složení krmné dávky na den - pro dospělého králíčka 

(nad 7 měsíců věku)

upřesnění viz. článek dále

Seno neomezeně

Zelenina 

1 hrst

Voda neomezeně

Granule

20-30g

Bylinky

1 lžička

Větvičky

Ostatní

(svátečně)

 

ovoce, pamlsek

TIP : Čtěte kokcidioza

 

Složení krmné dávky pro dospívajícího králíčka

(od 7. týdne do 7. měsíce)

upřesnění viz. článek dále

Seno 

neomezeně

Zelenina

postupně navykat 

 

Voda 

neomezeně

Granule

pro mláďata

Bylinky

postupně navykat

Větvičky

postupně navykat

Ostatní

 

Ovoce, pečivo nedoporučuji !

TIP:

Čtěte kokcidioza

 

Zdravý králíček má tuhé, suché jednotlivé bobky. Ne průjmy a tkzv. lesklé vánočky.

Prosím, pochopte, že každý králíček je individuální, a to co může vyhovovat jednomu, nemusí vyhovovat dalšímu.

Vždy veškeré změny v krmení dělejte postupně, tak aby jste mohli kontrolovat na co a jak králíček reaguje. V případě dotazů se na nás obraťte!

SENO
 
                                                                     
 
Seno je hlavní složkou stravy králíka, a to ze dvou důvodů:
vláknina, která je v senu obsažená, podporuje peristaltiku střev a udržuje ve střevech mikrobakteriologickou rovnováhu. Tato vláknina je pro králíčka životně důležitá (mj. napomáhá vylučování chlupů, které do sebe ušák dostane při každodenní hygieně)
králík musí seno déle přežvykovat, čímž si obrušuje stoličky.  Podstatný je přitom i správný pohyb čelistí, který podněcují právě dlouhá stébla sena.
Proto musí mít králík seno celoživotně neomezeně k dispozici.
 
Při nákupu sena dáváme pozor, aby bylo seno suché, voňavé, zelené a bezprašné! Seno doma skladujeme v temnu a suchu v prodyšných nádobách / pytlích. Vždy skrmujeme seno které je staré minimálně 6 týdnů po seči tkzv. "vydýchané".
 
TIP! Do uskladněného sena můžeme taky přidat různé sušené bylinky (pampeliška, jitrocel, bazalka, majoránka...), které ho navoní a ušákovi pak bude seno víc chutnat. Pokud si sušíme bylinky doma (ať už volně rozložené na papíře, v troubě či sušičce), musíme také počkat 6 týdnů, než se odleží a teprve pak je můžeme králíkovi nabídnout. Při sušení v troubě je ideální teplota 40-50°C, v každém případě však nesmí přesáhnout 100°C.
 
Vysoce-kvalitní luční seno pro králíčky - lze u nás zakoupit!
 
VODA
 
Neomezeně !  Vodu podáváme každý den čistou a pokojové teploty. 
 
GRANULOVANÉ KRMIVO (GRANULE)
 
Granulované krmivo by mělo být u dospělých králíků pouze doplňkem a zpestřením stravy, pokud má králík k dispozici trávu či seno a k tomu dostatečné množství zeleniny.
 
Tento typ krmiva není pro dospělého králíka podstatný, a proto ho můžeme z jídelníčku postupně vyloučit buď na dobu určitou (např. během diety) nebo ho, aniž by ušák strádal, z jídelníčku odstranit úplně (za předpokladu, že ho nahradíme dostatečným množstvím kvalitní trávy, zeleniny a malým množstvím ovoce). 
 
U mladých králíků do cca 6. měsíce je doporučeno podávat NEOMEZENÉ množství junior granulí. Mezi 6.-7. měsícem je pak třeba přejít na dospělácké granule a denní dávku pozvolna snižovat. Okolo 7. měsíce, kdy je králík považován za dospělého, je vhodné denní dávku snížit tak, aby granule netvořily hlavní součást stravy, ale pouze doplněk. Cca 2 polévkové lžíce denně (30g).
 
Pokud nemáme po ruce žádnou vhodnou juniorku, můžeme použít i dospělácké granule, které doplňujeme přiměřeným množstvím potravy bohaté na vápník (např. vojtěšková kolečka, petrželová nať, mrkvová nať, pampeliška).
 
Naši králíčci jsou dokrmováni velmi kvalitními GRANULEMI KRÄUTER!   
! Lze u nás zakoupit !
 
Králík je konzervativní zvířátko a pokud dostane ráno a večer jen malou dávku granulí spolu s dávkou zeleniny a jinak bude mít k dispozici jen seno, začne ho považovat za hlavní část své stravy, což se pozitivně odrazí na jeho zdraví.
 
ZELENINA
 
 
Zelenina je pro králíčka důležitá, protože mu dodává minerální látky, vitamíny a vlákninu, které by normálně našel v luční trávě, bylinách apod. Pokud nemáme možnost králíka krmit pro něj přirozenou stravou = čerstvou luční trávou, je zelenina tou nejvhodnější náhražkou.
 
Zeleninu králíčkovi podáváme nejlépe 2x denně a to ráno a večer.  Denní dávka je u kilového králíka asi 1 plná hrst (150-200g/kg váhy). Pokud ušák dávku nesní, dáme mu při dalším krmení menší množství. Nejlepší je připravit míchaný salát z minimálně 4-5 druhů zeleniny a druhy zeleniny každý den (nebo alespoň občas) pozměnit. Přes den můžeme ušáka rozmazlovat různými druhy aromatických bylinek nebo za odměnu mu můžeme dát malý kousek ovoce.
 
Dáváme pozor, aby se zelenina nezapařila, v ideálním případě ji uchováváme v lednici. Před podáváním zeleninu dobře omyjeme pod tekoucí vodou. V žádném případě ji nedáváme přímo z lednice, ale necháme ji odležet na pokojovou teplotu, neboť po požití studené zeleniny by králík mohl dostat průjem. 
 
Správný způsob zařazování nového druhu zeleniny do jídelníčku:
 
Králíci jsou zvířátka se zažíváním citlivým na změny, a proto musíme do jejich jídelníčku šťavnatou stravu zařazovat postupně!
 
Malým králíčkům se zelenina může začít podávat až po dovršení 7. týdne života (a po přeléčení proti kokcidióze), protože dřív není jeho zažívání ještě plně připraveno k příjmu šťavnaté stravy. 
 
Nejvhodnější je začít zeleninou, která má vyšší obsah vlákniny (např. mrkev, fenykl, řapíkatý celer). Vyberte jeden druh a dejte králíčkovi kousek na ochutnání - pokud ho králíček sní a neprojeví se u něj žádné střevní problémy (nadmutí, vánočky, měkké bobky, průjem), druhý den přidáme té samé zeleniny o kousek víc a pokud je vše v pořádku, třetí den můžeme přidat k osvědčené zelenině kousek jiné zeleniny. Kdyby se však objevily nějaké zažívací  problémy, veškerou  zeleninu  vysadíme do doby, než se ušákovo zažívání upraví, a poté mu zkusíme podat znovu malý kousek zeleniny, která mu způsobila potíže. Pokud má králík opět měkké bobky, tento druh z jídelníčku vyřadíme úplně (stejně postupujeme i u zařazení ovoce do jídelníčku).
 
Při podávání zeleniny musíme dodržovat několik základních pravidel:
zeleninu podáváme králíkům v rozumném množství (i vhodná zelenina může ve velkých dávkách způsobit zažívací obtíže)
na všechny druhy zelí a listové zeleniny velice opatrně zvykáme (např. zelí, borkolice, kedluben, kapusta, špenát aj..) , protože už v malém množství může způsobit nadmutí a případný následný úhyn zvířete. Pokud je králíček náchylnější na nadmutí nebo mívá střevní potíže, nadýmající druhy zeleniny mu nepodáváme vůbec.
 
U králíčků, kterým nezpůsobují trávicí problémy, je vhodné podávat výše zmíněné nadýmavé druhy jen 2x týdně v malém množství jako doplněk (obsahují vitamín A) k jiným druhům zeleniny.
 
Vhodná zelenina

 

Druh zeleniny

vápník

mg/100g

fosfor

mg/100g

Poznámka

artyčok*

44

90

Odstranit ostré pichlavé špičky.

brokolice *

100

80

Posiluje imunitu.

brukev řepák/vodnice

210

28

 

celer

řapíkatý

bulvový

 

40

43

 

 24

115

Kořen je dobré krmivo v zimním období. Musíme ho dobře omýt nebo ještě lépe oloupat. Oba druhy mohou být podávány komplet i s listy.

cuketa

23

23

 

čekanka*

20

23

Ve vnějších listech má vysoký obsah kyseliny šťavelové.

dýně

25

30

Škrobnaté, a proto zkrmovat je v malém množství druhy jedlé i pro člověka. Listy a lodyha jsou pichlavé, a proto jako krmivo nevhodné. Okrasné dýně nesmíme podávat!

fenykl

49

50

Nať i kořen jsou dobře snášeny i při obtížích se zažíváním, vysoký obsah minerálů a vitamínů, může zbarvovat moč.

Působí diureticky a pomáhá rozpouštět močové kameny.

chřest

22

52

Silně močopudný, proto ho podáváme jen zřídka a v malém množství a dáme pozor na dostatečný přísun tekutin.

kapusta kadeřavá *

35

45

Podávat v malém množství – může nadýmat.

kapusta růžičková

42

69

Podávat v malém množství – může nadýmat.

kedlubna

70

50

Listy obsahují hodně vitamínu A, před zkrmením je vždy dobře omyjeme.

kozlíček polníček

30

49

Podávat v malém množství – možný obsah dusičnanů.

kukuřice

5

120

Nepostříkané čerstvé i sušené listy kukuřice jsou chutné a zdravé. Čerstvé kukuřičné klasy obsahují příliš mnoho škrobu, proto bychom je měli králíkovi dávat jenom výjimečně. Taktéž obsahuje hodně fosforu, jehož nadbytek může způsobit deformace zubů. Slupky sušených kukuřičných zrn jsou pro králíky nestravitelné a ve větším množství jim mohou  ucpat střeva.

květák

20

54

 

lilek baklažán

12

20

Nať a nezralé plody obsahují jedovatý solanin.

Názory na jeho vhodnost se rozcházejí:

Krmit smíme jenom zralými plody bez natě. (Německo)

Jedovatý. (Itálie)

mangold

100

40

Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové smíme podávat jen tu a tam velice malé množství!

mrkev (kořen*)

40

30

Krmit můžeme i dobře omytou natí (ale pozor, nať má vysoký obsah vápníku, tak to s ní nesmíme přehánět!), hodnotné krmení v zimním období.

okurka

20

24

Ve velkém množství může způsobit měkké bobky.

pastiňák

50

70

Dobré krmení v zimním období.

paprika *

červená

žlutá

zelená

 

15

51 
10

 

35 
26

25

Stopka obsahuje solanin, paprika má hodně vitamínu C.

pažitka

92

58

Podávat jen ve velmi malém množství.

petržel (kořen)

68

60

Kořen je hodnotné krmení v zimním období, nať obsahuje vysoké množství vápníku!

romanesko

20

54

 

rukola *

160

52

Možný vysoký obsah nitrátů, obsahuje hořčičné glykosidy.

rajčata*

13

25

Stonek a listy obsahují jedovatý solanin. Rajčata mohou při přežrání způsobit průjem.

řepa bílá

50

30

Hodnotné krmivo pro zimní období bohaté na vitamíny.

řepa červená (i listy) *

25

38

Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové smíme podávat jen tu a tam velice malé množství! Zbarvuje moč i trus červeně.

ředkvičky

25

25

Listy jsou u králíků oblíbené. Samotné plody obsahují hořčičné glykosidy, proto jsou spíše nevhodné (mohou dráždit dýchací cesty), podáváme maximálně jen ve velice malém množství.

řeřicha*

81

76

Obsahuje hořčičné glykosidy, proto je spíše nevhodná (může dráždit dýchací cesty), podáváme maximálně jen ve velice nízkém množství

salát hlávkový

35

30

 

salát ledový

19

20

Obsahuje hodně vody – podáváme malé množství.

salát římský *

45

31

 

špenát *

125

55

Kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelové smíme podávat jen tu a tam velice malé množství!

štěrbák/endivie/frisee

50

60

Vysoký obsah draslíku, fosforu, vápníku, železa a vitamíny A, B, C. Obsahuje inulin, který působí žlučo a močopudně a povzbuzuje chuť k jídlu.

topinambur

10

78

Zkrmovat můžeme celou (listy, květy) rostlinu. Kořen podáváme zřídka, neboť je to hodně výživný, a mladý kořen navíc obsahuje špatně stravitelný škrob a může způsobit zažívací problemy (nadmutí, průjem). Kořen by měl být vykopán ze země před prvním mrazem a před zkrmením nechán delší dobu v chladu uležet.

zelené fazolky

37

38

Neplést si s obyčejnými fazolovými lusky!!!

zelí*

210

80

Bohaté na vitamíny a minerály, hodnotné krmení v zimním období. Bílé i červené podávat v malém množství - může nadýmat.

zelí čínské (pekingské)

40

30

 

 

Legenda:

 

  • označená * = obsahuje betakaroten, který se v těle mění na vitamín A

  - vhodné zařadit alespoň jeden druh do denního jídelníčku

  - může zbarvit moč do červena

  • žlutě zvýrazněná = bohatá na vápník

  - po 7. měsíci podávat pouze v menším množství 2-3x týdně, zvláště pokud má kralíček problémy s ledvinovými nebo močovými kameny nebo je jeho moč hustá a bíle zakalená, což je známkou nadbytku vápníku

  • béžově zvýrazněná = vysoký obsah vápníku
  • zeleně zvýrazněná = bohatá na vapník a kyselinu šťavelovou

    - podávat pouze maximálně 2- 3x týdně

  • modře zvýrazněná = obsahuje kyselinu šťavelovou

 - malé dávky maximálně 1-2x týdně

 

Nevhodná zelenina

 

Druh zeleniny

Poznámka

brambory

Nevhodné, neboť jsou příliš škrobnaté.

cibule

Dráždí sliznice a svými antibakteriálními účinky ničí ve střevech jak špatné, tak dobré bakterie, čímž snižuje imunitu králíka.

česnek

Dráždí sliznice a svými antibakteriálními účinky ničí ve střevech jak špatné, tak dobré bakterie, čímž snižuje imunitu králíka.

feferonky

 

luštěniny

Čočka může čerstvém stavu nadýmat.

Čerstvé fazole jsou jedovaté.

Hrachové lusky bývaji v menším množství snášeny dobře.

pórek

 

rebarbora

Vysoký obsah kyseliny šťavelové, lehce jedovatá.

 
Je třeba věnovat určitou pozornost obsahu vápníku v některých bylinách a zelenině. Například petržel, máta, vojtěška, jetel, mrkvová nať, pampeliška jsou pro vysoký obsah vápníku obzvláště vhodné pro mláďata, ale od 7. měsíce věku králíka musí být dávkování sníženo a po 4. roce věku by měl králík dostávat opravdu jen minimální dávky. Ukrálíků se ve střevech vstřebává prakticky všechen v potravě obsažený vápník. Pokud strava obsahuje hodně vápníku, je jeho přebytek dopravován krví do ledvin a ty ho vylučují do močového měchýře. Proto králíci, kteří jsou krmeni stravou bohatou na vápník, trpí často ledvinovými a močovými kameny a záněty močových cest.
 
BYLINKY
 
Pokud není uvedeno jinak, tak tyto rostliny můžeme zkrmovat čerstvé i sušené. Usušené obsahují vysoký podíl vápníku, proto je podáváme v rozumné míře.
 

Rostlina

Poznámka

anýz

Podporuje trávení.

bazalka

Tiší křeče, povzbuzuje chuť k jídlu a má zklidňující účinky.

borůvkové listí

Léčivka.

bršlice kozí noha

 

Obsahuje hodně vápníku a chutná podobně jako petržel.

Nesplést s krabilicí mámivou (Chaerophyllum temulum)!

brutnák lékařský

Voní a chutná po okurkách, má vysoký obsah minerálů, při nadměrném zkrmování poškozuje játra, ale jako doplňkové krmivo je dobrý.

echinacea

Posiluje imunitu.

hadí mord španělský

Obsahuje inulin.

heřmánek

Působí pozitivně při zažívacích potížích a onemocněních dýchacích cest (také jako čaj).

hluchavka

Pozor! Nesplést s popencem!

chrpa

Květy.

jahodníkové listí

 

jetel

Tolice dětelová, jetel plazivý, jetel luční jsou v malém množství dobře snášeny. V době květu však obsahují nízké množství kyanogenních glykosidů, z kterých se při zkrmování uvolňuje toxický kyanovodík. Mladý jetel také ve větších množstvích v důsledku nízkého obsahu tříslovin silně nadýmá a při překrmení způsobuje průjem.

jitrocel kopinatý

Protizánětlivý, tiší zažívací potíže, podporuje vykašlávání, jako čaj (sbíráme před dobou květu) vhodný při nachlazení a při problémech s ledvinami a močovým měchýřem.

jitrocel větší

Protizánětlivý, mírní zažívací obtíže.

kakost smrdutý

 

kerblík lesní/setý

 

kokoška pastuší tobolka

Nepodávat březím samicím, protože by mohla vyvolat předčasný porod, zastavuje krvácení.

kontryhel

Léčivka, proto v malém množství.

kopr

Obsahuje hodně vitamínů, proto podávat v malém množství, povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje trávení, odstraňuje lehké zažívací poruchy, tlumí křeče a stimuluje tvorbu mléka.

kopretina bílá

 

kopretina řimbaba

 

kopřiva

Krmíme zvadlými nebo usušenými, působí močopudně.

koriandr

 

kostival lékařský

 

kozí brada luční

 

krvavec menší

Údajně má vysoký obsah vitamínu C.

lebeda zahradní

 

levandule  

libeček

Pomáhá při ledvinových a žaludečních obtížích; nepodáváme březím samicím.

lichořeřišnice větší

 

lískové listy

 

majoránka

Květy obsahují až 4% éterických olejů.

malinové listy

 

máta peprná

Příznivě působí na trávicí ústrojí, podporuje prokrvení a  tvorbu žluči.

mateřídouška  

meduňka

Působí protikřečově a příznivě na zažívání (také při nadýmání).

merlík všedobr

 

měsíček

Květy. Má zklidňující účinky.

mléč zelinný

 

myrta

 

obilniny (osení a sláma)

Pouze stébla bez klasů!

ječmen, oves, pšenicešpalda, žito

oregáno (dobromysl)

Zmírňuje střevní potíže, údajně napomáhá při léčbě kokcidiózy, přírodní ATB.

ostružinové listí

Vysoký podíl kyseliny tříslové, s trním zkrmovat jen sušené.

pampeliška/smetánka lékařská

Kořen, listy, květ; působí močopudně, barví moč do červena.

pelyněk

Vysoký obsah thujonu, podávat zřídka.

petrželí (nať)

Nepodávat březím samicím, protože by mohla vyvolat předčasný porod, navíc má vysoký obsah vápníku, proto podávat v omezeném množství.

podběl

Protizánětlivý, ale v sušeném stavu zkrmujeme pouze ve velmi malém množství kvůli vysokému obsahu léčivých látek, které mohou ve vysokých dávkách poškodit játra.

potočnice/řeřicha

Obsahuje hořčičné glykosidy, které dráždí dýchací cesty, proto podáváme jenom v malém množství; povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje látkovou výměnu a působí močopudně.

ptačinec žabinec

Nesplést s drchničkou rolní (Anagallis arvensis)!

pumpava obecná

 

pupalka dvouletá

Listy a květy.

rozmarýna

Kvůli vysokému obsahu éterických olejů a kyseliny šťavelové podáváme jenom občas v malém množství.

růže (okvětní lístky, listy)

Listy bez trnů a květy. Nekrmíme růžemi koupenými v obchodě!

rybízové listí

 

řebříček

Vhodný při nachlazení a při problémech s ledvinami a močovým měchýřem.

saturejka zahradní

 

sedmikráska

Ve větším množství působí projímavě, podporuje hojivé procesy při plicních onemocněních.

sléz

 

slunečnice

Jenom okvětní lístky (pro králíky pochoutka) a rostlinu! Ne semínka!

šalvěj

 

šrucha zelná

Obsahuje menší množství kyseliny šťavelové, semena obsahuji velmi zdravé omega-3-mastné kyseliny.

šťavel kyselý

Vysoký obsah kyseliny šťavelové!

šťovík

Vysoký obsah kyseliny šťavelové!

třezalka tečkovaná

Zklidňující účinky.

tymián

Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat v malém množství.

violka trojbarevná

 

violka vonná

 

vojtěška

Vysoký obsah vápníku, proto podáváme zřídka.

zavinutka podvojná

 

traviny (lipnicovité)

bohaté na kyselinu křemičitou

bojínek luční, jílek vytrvalý, kostřava rákosovitá, lipnice luční, poháňka hřebenitá, psárka polní, srha laločnatá

pokojové rostliny

ibišek, kalisie/goliwoog

 
VĚTVE
 
 
V kůře čerstvých i sušených větvích různých stromů a keřů se nachází mnoho minerálních látek a sekundárních rostlinných látek, které králíčci potřebují k tomu, aby byli fit. Ušáci se dokáží hlodáním větví zabývat hodiny.  Látky obsažené v kůře přitom mají na králíkovy zuby podobný účinek jako zubní pasta u lidí, což vede ke zdravým dásním a správnému růstu zubů. Hlodání větví je nejúčinnější prostředek na obroušování předních zubů, které králíkovi rostou po celý život (přední zuby-řezáky rostou rychlostí 3-4mm/týden, zadní zuby-stoličky, které se nejlépe obrušují žvýkáním sena, rostou rychlostí 3-4mm/měsíc). Větve můžeme podávat čerstvé včetně pupenů, květů a listů. Před podáním je opláchneme a přebytečnou vodu oklepeme.
 
V žádném případě nelze k obrušování předních zubů doporučit podávání suchého chleba. Jeho složení rozhodně není vhodné pro každodenní podávání. Zahraniční zdroje se dokonce zmiňují o tom, že zuby obrušuje chroupání kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer) podávané vcelku a kořeny bylinek. Minerální solné a vápníkové kostky taktéž nelze na obrušování doporučit, protože nadměrný příjem soli a vápníku způsobuje ledvinové a močové kameny a když si králík hlodne “jednou týdně”, tak mu to zuby rozhodně dostatečně neobrousí.
 

Druh

Poznámka

arbutus (planika)

 

borovice

Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.

borůvka

Může být podávána i ve větších množstvích.

bříza

Listy působí silně močopudně – podávat je v malém množství.

buk

Listy mají vysoký obsah kyseliny šťavelové, proto podávat jen v malém množství.

granátovník

 

habr

Vysoký obsah kyseliny tříslové; je náchylný na plísně, proto ho před zkrmením pořadně prohlédneme!

hloh

Obsahuje látky zlepšující srdeční činnost.

hrušeň

Může být podávána i ve větších množstvích.

jabloň

Může být podávána i ve větších množstvích.

jasan

Ne všechny druhy jasanů jsou vhodné a plody a pupeny nesmí být podávány vůbec.

javor

Podávat jen v malém množství a bez pupenů a květů.

jilm

Plody mohou drážnit zažívání, ale větve a listy jsou dobře snášeny.

jedle

Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.

líska

Může být podávána i ve větších množstvích.

lípa

Listy působí silně močopudně – podávat jen v malém množství.

maliník

 

olivovník

 

olše

Podávat jen v malém množství.

ostružiník

 

peckovice (třešeň, švestka...)

Jádra jsou jedovatá, neboť obsahují vysokou koncentraci kyseliny kyanovodíkové, v kůře je však její obsah zanedbatelný a listy podáváme jen v malém množství. Pro králíky s citlivějším zažíváním nevhodné.

platan

 

rybíz

Může být podávána i ve větších množstvích.

smrk

Kvůli vysokému obsahu éterických olejů podávat jen v malém množství.

topol

Podávat v malém množství.

vrba

Obsahuje léčivé látky a kyselinu tříselnou, a proto ji podáváme v malém množství.

 
OVOCE
 
Pro králíka je ovoce jako bonbony pro člověka - obsahuje hodně cukru, a proto by mělo sloužit pouze jako pamlsek, neboť vysoký obsah cukru podporuje vznik cukrovky.
 
Z ovoce je vhodné odstranit pecky a jádra. U melounu odkrojíme svrchní tmavě zelenou slupku. Světle zelenou dužinu pod slupkou králíci mohou.

Druh ovoce

vápník

mg/100g

fosfor

mg/100g

Poznámka

Ovoce podáváme 2-3x týdně v malém množství jako pamlsek, nebo 2-3 malé kousky denně jako místo bonbonků (obsahuje spoustu cukru).

ananas

16

9

Bohatý na vlákninu, proto může pomoci při línání. Podle některých názorů může trávení během línání také usnadnit obsažený enzym bromelin (bromelain).

angrešt

 

 

 

jablko

7

10

Před podáním je lepší odstranit jádra, která obsahují malé množství kyseliny kyanovodíkové.

banán

8

28

Podáváme zřídka a v malých množstvích, neboť může způsobit zácpu. Obsahuje hodně cukru. Taktéž obsahuje hodně fosforu, jehož nadbytek může způsobit deformace zubů.

hruška

9

15

Podáváme zřídka, protože jsou velmi sladké a ve spojení s vodou můžou vést k průjmu.

jahody

25

25

Plody i listy.

šípky

257

258

Mají vysoký obsah vitamínu C (250 mg/100g).

borůvky

10

13

Plody, listy, větvičky.

maliny/ostružiny

44

30

Plody, listy, větvičky.

rybíz

46

40

Plody 1-2x týdně, listy, větvičky.

kiwi

34

30

Obsahuje hodně cukru. Podáváme jenom občas v době línání. Obsahuje enzym actinidin.

mandarinky

35

20

Podávat zřídka. Obsahují ovocné kyseliny, které dráždí kůži a okyselují moč.

meloun vodní(i ostatní druhy)

10

11

Dužina. Podáváme zřídka. Kvůli vysokému obsahu vody působí močopudně.

pomeranče

40

22

Podávat zřídka. Obsahují ovocné kyseliny, které dráždí kůži a okyselují moč.

hrozny

červené

bílé

 

4

19

 

16

22

Bez jáder, slupka obsahuje hodně kyseliny tříslové. Podáváme v malém množství - obsahují hodně cukru.

meloun cukrový

10

18

Obsahuje hodně cukru.

třešeň

 

 

Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme.

broskev

 

 

Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme.

švestka

 

 

Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme.

nektarinka

 

 

Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme.

meruňka

 

 

Ve větších množstvích může ve spojení s vodou vést k silnému průjmu. Jádro obsahuje kyselinu kyanovodíkovou, proto ho před podáním vyloupneme.

(zroj textů : http://www.kralici.cz/pages.asp?f=krmeni, přepracovala a foto doplnila : Anežka Ježková)

Nový blok - dvojitým kliknutím zde, zahájíte úpravu bloku...

TOPlist
aktualizováno: 07.07.2018 22:33:23